Haber

Brezilya Adalet Bakanı Mossad’a sert tepki gösterdi

Brezilya Adalet Bakanı Flavio Dino, Hizbullah’ın İsrail’e ve ülkesindeki Yahudi hedeflerine yönelik saldırı planını engellediğini açıklayan İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad’a sert tepki gösterdi.

Dino, X sosyal medya hesabından Mossad’ın Brezilya’da Hizbullah saldırısının önlenmesine yardımcı oldukları yönündeki açıklamasını eleştirdi ve yerel güvenlik güçlerine “teşekkür etti”.

Mossad’ın teşekkürüne karşılık Dino, Brezilya’nın “egemen bir ülke olduğunu ve hiçbir dış gücün polise emir veremeyeceğini” belirterek, iş birliğini takdir ettiklerini ancak “soruşturmalarını propaganda veya siyasi çıkar amacıyla kullanmayı düşünen herhangi bir yabancı otoriteyi reddettiklerini” belirtti. “

Dino, Mossad’ın açıklamasında, “Gazze’deki durum dikkate alındığında Hizbullah’ın İsrail ve Yahudi hedeflerine saldırmaya devam ettiğini” belirterek, Brezilyalı yetkililer tarafından yürütülen soruşturmanın “uluslararası çatışmalarla hiçbir ilgisi olmadığını ve bu olaylardan önce başladığını” söyledi.

İsrail hükümeti basın dairesinden yapılan açıklamaya göre Mossad, Brezilya’da yerel güvenlik güçleriyle birlikte bölgedeki İsrail ve Yahudi hedeflerine saldırmaya hazırlanan bir hücreye yönelik operasyona katıldı.

Mossad yaptığı açıklamada, İran’ın finanse ettiği Hizbullah hücresine karşı düzenlenen operasyondan dolayı Brezilyalı yetkililere teşekkür etti.

Uluslararası medyada yer alan haberlere göre Brezilya polisi, “terör saldırısı planlayan ve eyleme adam toplamaya çalışan” iki kişiyi tutukladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu