Haber

Anayasa Mahkemesi’nden dezenformasyon yasası kararı

Anayasa Mahkemesi, Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Türk Ceza Kanunu’na (TCK) eklenen konunun iptali ve durdurulması talebini temelden görüştü.

Mahkeme, iptal talebini oy çokluğuyla reddetti.

CHP GENEL BAŞKANI ÖZGÜR ÖZEL’DEN İLK YORUM

Halk TV’de yer alan habere göre CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Anayasa Mahkemesi’nin kararına ilişkin “Bundan sonra gazetecilerin işi daha da zor” dedi.

3 YILA KADAR HAPİS CEZASI AÇIK

7418 sayılı Basın Kanunu’na Türk Ceza Kanunu’nun 217/A maddesi ve Kamuoyunda yanıltıcı bilgiyle mücadele olarak bilinen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 29’uncu maddesinin eklenmesiyle “kamuya açık yanıltıcı bilgi yayma” suçu işlendi. yaratıldı ve bu hatayı yapanlar 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırıldı. TL’ye kadar hapis cezasıyla cezalandırılması öngörülüyordu.

Türk Ceza Kanununa eklenen 217/A maddesi şöyle:

– Kamuyu yanıltıcı bilgileri alenen yaymak: (1) Ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığına ilişkin gerçeğe aykırı bilgileri, yalnızca kamu huzurunu bozma niyetiyle kamuya açıklayan kişi. Halkta kaygı, endişe veya panik yaratanlar bir yıldan fazla hapis cezasıyla cezalandırılır. üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. (2) Failin, suçu gerçek kimliğini gizleyerek veya bir örgütün faaliyetleri çerçevesinde işlemesi halinde, birinci fıkraya göre verilecek ceza yarı oranında artırılır. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu